نقش اکسیدان رنگ مو

اکسیدان رنگ مو نقش مهمی در رنگ پذیری موها دارد و جزئی جدایی‌ناپذیر از رنگ مو به شمار می‌رود. ترکیب اکسیدان با رنگ مو در واقع حالت کاتالیزور و تسریع کننده داشته و به رنگ مو اجازه می‌دهد به تارهای مو نفوذ کند.

 

خاصیت فعال کننده و تسریع کننده در رنگ آمیزی موها وجود دارد و هر چه درصد اکسیدان بالاتر باشد قدرت روشن کنندگی آن بیشتر است، اگر اکسیدان رنگ مو را به درستی انتخاب کنید مانع از آسیب‌دیدگی موها می‌شود. 

 

اکسیدان رنگ مو..

 

انواع اکسیدان رنگ مو 

تفاوت اصلی اکسیدان ها در قدرت روشن کنندگی آن ها است که با درصد روی بسته بندی مشخص می‌شود. به‌طور کلی آنتی اکسیدان ها متناسب با مقدار آب‌اکسیژنه موجود در آن ها که به درصد بیان می‌شود، به 4 دسته تقسیم خواهند شد.

 

اکسیدان 3 درصد یا اکسیدان شماره 0.5

 

اکسیدان 3 درصد یا اکسیدان 0.5 با ولوم  10 (volum 10) شناخته می‌شود و ضعیف ترین نوع اکسیدان است که برای هایلایت موها و مش مو استفاده می‌شود. برخی از آرایشگران برای افزایش ثبات و تیرگی رنگ مشکی و قهوه‌ای از این اکسیدان استفاده می‌کنند. 

 

روی پایه دکلره 10 برای رنگ‌های سوپر لایت از این اکسیدان استفاده می‌شود تا هم به تارهای مو آسیب نرسان و هم باعث نفوذ  بهتر و بیشتر رنگ به ساختار ملانین مو شود. 

 

اکسیدان 6 درصد یا اکسیدان شماره 1 

 

اکسیدان 6 درصد یا اکسیدان شماره 1 با ولوم 20 (Volum 20)  شناخته می‌شود. از این اکسیدان برای پوشش دهی بهتر موهای سفید، دکلره ضعیف و دکوپاژ استفاده می‌شود.

 

این اکسیدان رنگ مو را عوض می‌کند و در رنگ‌های متوسط تا تیره، باعث تیره تر شده تناژ رنگ مو می‌شود و برای رنگ های هایلایت بلوند خیلی روشن هم که رنگ‌دانه زیادی ندارند استفاده می‌شود. 

 

اکسیدان 6 درصد برای رسوب رنگ در ساقه مو تاثیر زیادی دارد و برای جلوگیری از سوختن موها هنگام مش فویل استفاده می‌شود. 

 

معمولا برای رنگ آمیزی آمبره و سامبره مو و رنگ ابرو از اکسیدان 6 درصد استفاده می‌شود.

 

برای رنگ ریشه و رنگ ابرو هم استفاده می‌شود.

 

اگر موهایتان چند رنگ شده است و علاقه ای به روشن تر شدن موها ندارید اکسیدان 6 درصد بهترین انتخاب برای یکنواخت  کردن رنگ موهای شما است.

 

از این اکسیدان برای موهای دکلره شده هم استفاده می‌شود.

 

 

اکسیدان رنگ مو.

 

 

اکسیدان 9 درصد یا اکسیدان شماره 2 

 

اکسیدان 9 درصد یا اکسیدان شماره 2 با ولوم 30 (Volum 30) شناخته می‌شود و خاصیت روشن‌کنندگی موها را دارد. از این اکسیدان بیشتر برای دکلره موها استفاده می‌شود.

 

معمولا این امر با قدرت روشن کنندگی متوسط شناخته می‌شود. استفاده از اکسیدان شماره 2 همراه رنگ های روشن تر به باز شدن رنگ روی مو کمک می‌کند.

 

از این اکسیدان بیشتر برای رنگ های پایه متوسط تا بلوند استفاده می‌شود.

 

یکی از کاربردی ترین اکسیدان ها برای ترکیب با دکلره اکسیدان 9 درصد است.

 

درصد آب اکسیژنه آن از اکسیدان شماره 3 کمتر است و مناسب افراد غیر حرفه ای است که می‌خواهند موهایشان را در خانه روشن کنند. 

 

اکسیدان 12 درصد یا اکسیدان شماره 3

 

اکسیدان 12 درصد یا اکسیدان شماره 3 با ولوم 40  (Volum 40) شناخته می‌شود. از این اکسیدان برای دکلره های قوی استفاده می‌شود. این اکسیدان بسیار قوی است و می‌تواند باعث آسیب جدی به موها شود بنابراین توصیه می‌شود در خانه از آن استفاده نکنید.

 

این اکسیدان رنگ مو را عوض می‌کند و قدرت روشن‌کنندگی بالایی دارد، سرعت و قدرت روشن‌کنندگی آن نسبت به اکسیدان 9 درصد خیلی بیشتر است و برای ایجاد آسیب کمتر به موها بهتر است همراه با اولاپکس استفاده شود تا آسیب سطحی که روی موها ایجاد می‌کند، ترمیم شود. 

 

نسبت ترکیب رنگ مو با اکسیدان

در خوش‌بینانه‌ترین حالت به 24 ساعت زمان برای ایجاد فعلا و انفعال شیمیایی بین مو و رنگ مو نیاز دارید ولی افزودن اکسیدان به رنگ مو باعث تسریع بسیار زیاد این فرایند می‌شود.

 

نسبت ترکیب رنگ مو با اکسیدان معمولا پشت بسته بندی رنگ مو نوشته شده است. این نسبت برای رنگ موهای مختلف 1: 1 یا 5/1: 1 است، یعنی به ازای هر 100 میلی لیتر رنگ 100 یا 150 میلی لیتر اکسیدان نیاز دارید. 

از آنجا که اکسیدان رنگ مو را عوض می‌کند و مقدار کم آن سبب تیره تر شدن رنگ موها و زیاد آن سبب روشن تر شدن رنگ موها خواهد شد برای این‌که تغییری در رنگ استفاده شده ایجاد نشود باید از مقدار استاندارد گفته شده پشت بسته بندی استفاده کنید.

 

نکته مهم برای رنگ کردن ابروها این است که اکسیدان استفاده شده برای رنگ ابرو نباید بیشتر از 9 د رصد باشد. در صورتی که تارهای ابروی شما نازک و روشن باشند بهتر است از اکسیدان 6 یا 3 درصد استفاده کنید. 

 

نسبت ترکیب دکلره با اکسیدان

ترکیب دکلره با اکسیدان باعث تسریع واکنش روی موها می‌شود، برای ترکیب دکلره با اکسیدان به ازای هر 3 پیمانه دکلره باید 150 – 200 میلی لیتر اکسیدان استفاده شود. 

 

اکسیدان رنگ مو

 

برای دکوکرم به ازای هر 100 میلی لیتر دکوکروم باید 200 میلی لیتر اکسیدان استفاده کنید، ترجیحا از اکسیدان 12 درصد برای دکلره استفاده نکنید چون باعث ایجاد آسیب به موها و پوست خواهد شد، همچنین معمولا برای پیشگیری از آسیب دیدن موها در زمان دکلره چند قطره روغن آرگان به آن اضافه می‌کنند. 

 

منبع  بخش آرایش و زیبایی بیتوته

به اشتراک بگذارید:

author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.