فواید دوش آب سرد برای سلامتی بدن و پوست و مو چیست؟

فواید دوش گرفتن با آب سرد بسیار است، از جمله تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن، کمک به خواب، افزایش سرعت متابولیسم، بهبود در باروری، افزایش سطح انرژی و حتی جذاب‌تر کردن شما را در پی دارد. پس بنابراین در اینجا برای شما 12 مزیت قابل توجه برای دوش گرفتن با آب سرد به طور کامل آورده شده است.

 

1. فواید دوش آب سرد: تقویت عملکرد سیستم ایمنی

یک دوش آب سرد ساده می‌تواند به چندین روش به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند، زیرا قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث ترشح مفید نوراپی نفرین ضد التهابی در شما می‌شود.

 

تقویت عملکرد سیستم ایمنی فواید آب سرد

 

یک مطالعه نشان داده است که شناگران در آب سرد سازگاری بهتری را با استرس اکسیداتیو دارند که این خود در حالی است که مطالعه دیگری توضیح می‌دهد، شنا در آب سرد می‌تواند تحمل بدن را افزایش دهد. حتی ساده‌تر از شنا کردن در آب سرد، دوش گرفتن با آب سرد بوده که ساده‌ترین راه برای بهره‌گیری از این فواید عالی است.

 

2. فواید دوش گرفتن با آب سرد: کاهش افسردگی

با توجه به تراکم بالای گیرنده‌ های سرما در پوست شما، انتظار می‌رود که دوش آب سرد مقدار زیادی تکانه‌های الکتریکی را از انتهای عصب‌های محیطی به مغز ارسال کند که این امر خود می‌تواند منجر به اثر ضد افسردگی در شما شود.

 

منشأ این حرف از مطالعه‌ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه ریچموند صورت گرفته است. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که علائم افسردگی در افرادی که دو یا سه بار در هفته دوش آب سرد می‌گیرند، کاهش یافته است.

 

3. فواید دوش آب سرد: تسریع در متابولیسم

افرادی که روزانه دوش آب سرد می‌گیرند افزایش متابولیسم را نشان می‌دهند که یکی از دلایل اصلی آن افزایش فعال شدن بافت چربی قهوه ای (چربی خوب) که برای تولید گرما و عایق بندی ما در برابر سرما استفاده می‌شود، است. این نوع چربی، چربی است که ما آن را می‌خواهیم. فعال کردن این نوع چربی باعث افزایش متابولیسم می‌شود.

 

4. فواید دوش گرفتن با آب سرد: بهره وری بیشتر

مطالعه‌ای در هلند که شامل 3000 شرکت‌ کننده بود، نشان داد افرادی که دوش گرفتن روزانه خود را با 30 تا 90 ثانیه آب سرد به پایان می‌رسانند، پس از 30 روز آزمایش، 29 درصد کمتر از همکاران خود غیبت می‌کنند. پس از پایان آزمایش‌ها، برخی از افراد به دوش گرفتن با آب سرد روزانه خود ادامه دادند.

 

5. فواید دوش آب سرد: بهبود ریکاوری عضلات

دوش گرفتن و غوطه ور شدن در آب سرد برای عملکرد ورزشی به خوبی ثبت شده و به طور گسترده توسط ورزشکاران با عملکرد بالا که نیاز به بهبودی سریع دارند، انجام می‌شود.

 

ورزشکاران معمولاً 7 تا 14 دقیقه در حمام یخ می‌نشینند تا التهاب را کاهش دهند و بهبودی را تسریع کنند. نگران نباشید، لازم نیست که افراط کنید، دوش آب سرد شما هم به خوبی این کار را برای شما انجام می‌دهد!

 

6. فواید دوش گرفتن با آب سرد: بهبود گردش خون

وقتی دوش آب سرد می‌گیرید بدنتان به‌طور طبیعی جریان خون را افزایش می‌دهد که برای شما بسیار مفید است.

 

7. فواید دوش آب سرد: افزایش انرژی آزاد

دوش آب سرد سیستم عصبی سمپاتیک ما که مسئول پاسخ جنگ یا گریز ما به خطر است را تحریک می‌کند. این باعث ترشح هورمونی می‌شود که به عنوان هجوم آدرنالین احساس می‌شود.

 

فواید دوش آب سرد.

 

8. فواید دوش گرفتن با آب سرد: غلبه کردن بر خستگی مزمن

یک مطالعه جالب نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض آب سرد می‌تواند به رفع خستگی مزمن که به عنوان سندرم بیش تمرینی نیز شناخته می‌شود، کمک کند.

 

این طور به نظر می‌رسد که ارتباط قوی بین خستگی مزمن و عملکرد ناکافی هیپوتالاموس وجود دارد که این خود نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض آب سرد این عمل را معکوس می‌کند.

 

9. فواید دوش آب سرد برای مردان: تقویت باروری مردان

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض دمای بالای آب مانند حمام، جکوزی و دوش آب گرم می‌تواند باروری مردان را کاهش دهد. بیضه ها برای عملکرد بهینه به یک محیط خنک نیاز دارند و دوش آب سرد دقیقاً همین چیزی را ارائه می‌کند.

 

10. فواید دوش گرفتن با آب سرد: شما را سریع از خواب آلودگی دور می‌کند

از بین همه این اثرات، این یکی رو بیشتر از همه احساس می‌کنیم. صرف نظر از فواید بی شماری که برای سلامتی دارد، بدون شک دوش آب سرد باعث می‌شود در ابتدای روز هوشیارتر شوید. پس از یک خواب شبانه، بدن شما اغلب نیاز به یک محرک برای بیدار شدن را دارد.

 

11. فواید دوش آب سرد برای پوست و مو: شما را جذاب تر می‌کند

 • بله، نشان داده شده است که دوش آب سرد مو و پوست شما را بهبود می‌بخشد.

 

 • در یک دوش آب سرد پوست شما بیشتر در معرض آب قرار می‌گیرد، این احساس منافذ شما را منقبض می‌کند.

 

 • علاوه بر این، آب سرد روغن های طبیعی روی پوست شما را مانند آب گرم پاک نمی‌کند.

 

 • همان‌طور که دکتر جسیکا کرانت تأیید می‌کند: آب بیش از حد داغ روغن‌های طبیعی سالم را خیلی سریع از پوست شما پاک می‌کنند.

 

12. بهتر خوابیدن

پس از دوش آب سرد از بهتر خوابیدن لذت ببرید. ما می‌دانیم که خواب چقدر برای ورزشکاران و عموم مردم اهمیت دارد و یک ساعت قبل از خواب، دوش آب سرد دمای مرکزی شما را کاهش می‌دهد و ذهن شما را آرام می‌کند.

 

فواید دوش آب سرد خواب

 

13. فواید دوش آب سرد برای ترک اعتیاد

 • یکی از فواید دوش آب سرد برای ترک اعتیاد است. یکی از روش های مدرن و جدید ترک اعتیاد آب درمانی است که در آن، افراد با رفتن به حوضچه آب سرد، به کاهش گرفتگی های عضلانی که در زمان ترک اتفاق می‌افتد، کمک می‌کنند.

 

 • همچنین دوش آب سرد برای ترک اعتیاد، می‌تواند مشکل بی‌خوابی که از عوارض ترک مواد مخدر است را حل کند. گرفتن دوش آب سرد، باعث ترشح آندروفین بیشتر که حس آرامش و خواب را در افراد ایجاد می‌کند، می‌شود.

 

 • و سومین فواید دوش آب سرد برای ترک اعتیاد، ترشح هورمون های شادی بخش و سروتونین بعد از بیرون آمدن از آب سرد می‌شود.

 

نکات مهم برای دوش آب سرد برای ترک اعتیاد

 • ابتدا باید آب درمانی برای ترک اعتیاد، با دوش آب ولرم شروع شود و بعد دمای آب کم کم، کاهش پیدا کند.

 

 • نباید زیاد زیر دوش آب سرد بمانند.

 

 • آب درمانی از پاها شروع می‌شود و به قسمت های تحتانی می‌رسد.

 

روش گرفتن دوش آب سرد

برای دوش آب سرد آماده‌اید؟ سه نکته برای اینکه دوش آب سرد را به بخشی آسان و لذت بخش از روز خود تبدیل کنید:

 

فواید دوش آب سرد

 

 • انجام آن آسان است: با دوش معمولی شروع کنید و قبل از اینکه به حالت گرم برگردید، دما را برای یک دقیقه کاهش دهید. این کار را چند بار در طول دوش گرفتن انجام دهید.
 • با آب سرد دوش گرفتن را تمام کنید: دوشی معمولی داشته باشید اما این بار با 60 تا 90 ثانیه زیر شیر آب خنک آن را به پایان برسانید.
 • کامل زیر آن بروید و در آن غوطه ور شوید: در آن بروید. خودتان را شل کنید و بدانید که بعد از آن احساس خوبی خواهید داشت. به یاد داشته باشید، فقط 10 ثانیه اول سخت است و شما از مزایای آن برای بقیه روز بهره خواهید برد.

 

سخن آخر

دوش آب سرد یکی از عادت‌های روزانه است که می‌توانیم کاملاً با آن کنار بیاییم. دوش گرفتن با آب سرد نه تنها کیفیت زندگی و عملکرد شما را افزایش می‌دهد، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه قبض انرژی شما هم می‌شود که این امر به سیاره زمین نیز کمک می‌کند.

 

منبع salamdonya

به اشتراک بگذارید:

author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.