جهت رزرو تبلیغات

لطفا برای رزرو تبلیغات، نام حوزه فعالیت و شماره تماس خود را به ایمیل ما ارسال کنید.

چگونه خوشمزه ترین کلم پلو شیرازی را به سادگی درست کنیم؟

در این مقاله قصد داریم نکات خوشمزه شدن کلم پلو و همچنین تفاوت کلم پلو شیرازی و کلم پلو تهرانی را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است شما جهت اطلاع بیشتر در این باره همراه ما باشید. یکی از جذاب ترین و متداول ترین راه آشپزی مخلوط برنج با انواع سبزیجات و گوشت است که باعث به وجود آمدن مزه‌های شگفت انگیز و خوش عطر می‌شود.

کلم پلو شیرازی

یکی از غذاهایی که با ترکیبات برنج، گوشت و انواع سبزیجات تهیه می‌شود کلم پلو است که روش طبخ آن با توجه به فرهنگ بومی و موقعیت جغرافیایی با هم متفاوت است. از معروف ترین انواع کلم پلو در میان ما ایرانی‌ها کلم پلو تهرانی و کلم پلو شیرازی است که طرز تهیه آن‌ها کمی با هم فرق می‌کند.

 

غذاهای سنتی در شهر شیراز متنوع و زیاد است اما کلم پلو در میان انواع غذاهای سنتی شیرازی‌ها معروف تر بوده و همچنین حرف اول را می‌زند. تهیه کردن کلم پلوی شیرازی با آن عطری که بانوان بومی شیراز در منزل خود آماده می‌کنند کاری بسیار پردردسر و سخت است چراکه کلم پلوی مخصوص شیرازی‌ها نکات ریز و خاص خود را دارد که رعایت همه‌ی آن‌ها باعث خوش عطری و کیفیت بالای آن می‌شود. کلم پلوی تهرانی مانند دیگر کلم‌پلوها آن‌چنان فوت و فن خاصی ندارد و از کلم برگ یا کلم پیچ در آن استفاده می‌شود در حالی که کلم پلوی شیرازی‌ها در نوع کلم متفاوت تر است یعنی حتما باید کلم قمری در پلو باشد تا شکل بی نظیر کلم پلو حفظ شود.

 

تفاوت کلم پلو شیرازی با کلم پلو تهرانی

بیشتر مردم کلم پلو را مخصوص شیرازی‌ها می‌دانند اما تهران هم کلم پلو مخصوص خودش را دارد که در این مطلب تفاوت کلم پلو این دو شهر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مهم ترین تفاوت کلم پلو شیرازی با کلم پلو تهرانی در این است که کلم پلو شیرازی حاوی سبزیجاتی نظیر تره، شوید، ترخون و ریحان است در حالی که کلم پلو تهرانی هیچ کدام از این نوع سبزی ها را ندارد یعنی فاقد سبزی است و دیگری اینکه شیرازی‌ها در کلم پلو، کلم قمری استفاده می‌کنند اما تهرانی‌ها از کلم برگ یا کلم پیچ استفاده می‌کنند.

 

رنگ کلم پلوی تهرانی با توجه به اینکه رب و زعفران به آن اضافه می‌کنند قرمز است اما رنگ و شکل کلم پلوی شیرازی زرد است چون که فقط از زرد چوبه در آن استفاده می‌کنند. شیرازی ها یک تا دو قاشق آبغوره را به مخلوط سبزی و کلم اضافه می‌کنند اما تهرانی‌ها این عمل را در تهیه کلم پلوی خاص خود انجام نمی‌دهند.

 

طرز تهیه کلم پلو

در این مطلب از عهد ایران طرز تهیه کلم پلو را بررسی می‌کنیم که در ابتدا مواد لازم جهت تهیه این پلوی خوش عطر و اصیل ایرانی را به شما یادآوری کرده سپس به طرز تهیه آن می‌پردازیم.

 

برای تهیه کلم پلو ابتدا برنج را خیس کرده سپس کلم را ریز خرد می‌کنیم و همراه سبزی‌ها در روغن خوب تفت می‌دهیم و زردچوبه و نمک می‌زنیم سپس درب قابلمه را می‌بندیم تا کلم خوب نرم شود بعد از ده دقیقه پخت آن را از روی حرارت بر می‌داریم. سپس مخلوط گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، پیاز رنده شده و نمک را خوب ورز می‌دهیم و گلوله های کله گنجشکی درست کرده و در روغن سرخ می‌کنیم.

 

نکات کلیدی برای خوشمزه شدن کلم پلو

یکی از نکاتی که می‌تواند باعث خوشمزگی کلم پلو شود اضافه کردن زعفران، کره و کوفته‌های قلقلی است که اضافه کردن زعفران و کره سبب خوش طعم و خوش عطر شدن این غذای دوست داشتنی می‌شود و همچنین شما می‌توانید به جای این گلوله‌های گوشتی که از گوشت چرخ کرده درست شده از گوشت تکه‌ای استفاده کنید.

جهت تهیه یک کلم پلوی مجلسی و خوش عطر می‌توانید به سبزی ها و کلم در حال تفت رب گوجه فرنگی و ادویه پلویی مخصوص اضافه کنید. افرادی که دسترسی به سبزی‌های تازه را ندارند می‌توانند از سبزی‌های خشک استفاده کنند. اکثر افراد مزه کلم قمری را مثل شلغم دوست ندارند که در این صورت می‌توانند کلم پیچ یا کلم‌برگ را جایگزین کلم قمری کنند.

kalam polo

شاید برای خیلی از افراد خریدن گوشت قرمز از لحاظ اقتصادی سخت و مشکل باشد که در این صورت نیز می‌توانند سینه مرغ را به تکه های ریز تقسیم کنند و جایگزین کوفته قلقلی کنند. اگر هنگام ورز دادن گوشت چرخ کرده احساس کردید که مقداری آبکی و شل است می‌توانید یک تا دو قاشق آرد نخود چی استفاده کنید. باید اندازه سبزی ها طوری باشد که پلو تلخ یا بی مزه نشود مثلا ترخون زیاد باعث تلخی پلو می‌شود و ریحان، شوید و تره هم مساوی باشد. افرادی که مزه کلم را دوست ندارند یا برایشان ناخوشایند است می‌توانند کلم ها را بعد از خرد کردن به مدت بیست دقیقه در آب بسیار سرد قرار دهند تا بوی آن کم شود.

 

منبع فارسی ها

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.