دلیل سیاهی دندان چیست؟

به طور کلی دلیل سیاه شدن دندان را می توان به دو عامل بیرونی و درونی دسته بندی کنیم، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث سیاهی دندان ها و یا سبب تغییر رنگ دندان ها می شود. در واقع وجود کلسیم در دندان ها باعث سفید ماندن دندان شده و اگر این کلسیم به هر دلیلی از بین رود با تغییر رنگ در دندان ها مواجه خواهیم شد.

 

عامل بیرونی

در عامل بیرونی سیاه شدن دندان ها به یک بارع اتفاق نمی افتد بلکه به مرور رنگ دندان ها عوض می شود. ابتدا رنگ دندان ها به رنگ زرد در می آیند سپس قهوه ای شده و بعد از مدتی سیاهی دندان ها اتفاق می افتد.

در ادامه به چند مورد از عوامل بیرونی که باعث سیاهی دندان می شود اشاره می کنیم.

 

سیاهی-دندان

 

تبدیل پلاک به تار تار

پلاک ها در واقع زمانی ایجاد می شوند که فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند و باکتری ها روی دندان ها تجمع کنند.

 

رنگ پلاک ها سفید یا زرد است، اگر این تجمعات سفت و سخت شوند تار تار ایجاد می شود و به مرور زمان تار تار ها باعث ایجاد سیاهی دندان شده و می توانند آسیب شدید تری نیز به دندان ها برسانند.

 

آسیب به مینای دندان

مینای دندان بخش خارجی دندان است که آسیب های مختلفی می تواند باعث ایجاد لکه های سیاه رنگ روی آن شود.

 

دخانیات

افراد سیگاری یا افرادی که به مدت طولانی از دخانیات استفاده می کنند، با این مشکل روبه رو هستند. چرا که مصرف تنباکو و دخانیات رو رنگ دندان ها تاثیر می گذارد.

 

تغذیه

استفاده برخی از مواد غذایی باعث می شود که سلامت دندان ها به خطر بیوفتد، برای مثال افرادی که از نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای استفاده می کنند و یا از مکمل های آهن مایع استفاده می کنند می تواند روند پوسیدگی دندان ها را تسریع بخشند. همچنین مصرف نوشیدنی های گاز دار نیز برای دندان ها مضر هستند و می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیندازند.

 

عامل درونی

پوسیدگی دندان و آسیب به پالپ دندان

در برخی از مواقع علت اصلی سیاه شدن دندان ها پوسیدگی و حفره هایی است که در سطح دندان ها ایجاد می شود. یکی دیگر از علت هایی که باعث سیاهی دندان یا ایجاد لکه های تیره روی دندان ها می شود، آسیب به قسمت های نرم دندان (پالپ) و یا ایجاد عفونت در این قسمت است.

 

این نوع سیاه شدن در زمان کوتاهی رخ نمی دهند بلکه در ابتدا بخش کوچکی از دندان شما تغییر رنگ خواهد داد و به رنگ خاکستری و بعد از آن تمام دندان سیاه می شود.

 

علائم سیاهی دندان ها

این موضوع که دندان فرد از سفید به رنگ سیاه تغییر کند، عادی نیست. فرد قبل از این که دندان هایش سیاه و لکه دار شوند علائم دیگری را تجربه می کند.

 

در برخی از موارد ممکن است فرد یک لکه قهوه ای روی دندانش داشته باشد که این لکه به مرور زمان سیاه شود.

 

در موارد دیگر ممکن است دندان باعث پشرفت نقاط کوچکی که به رنگ سیاه است شود. این نقاط اغلب موارد در نزدیکی خط لثه ظاهر می شود، که در کودکانی که دندان های سیاهی دارند بسیار شایع است.

 

هنگامی که تار تار علت سیاهی باشد فرد خارج از دندان آسیاب و یا قسمت های داخلی دندان های جلو متوجه سیاهی دندان ها می شود، تار تار ها ادامه خواهند داشت و منجر به ایجاد لکه هایی در دندان ها می شود، مگر این که از بین برده شوند و بعر از آن نیز با روش های پیشگیرانه از ایجاد دوباره آنها جلوگیری به عمل آید.

 

پیشگیری از سیاهی دندان

برای پیشگیری از رفع سیاهی دندان ها باید یک سری از نکات رعایت شوند که محدود به سن خاصی نیست و هم کودکان و هم بزرگسالان باید این نکات را رعایت کنند. در ادامه به شرح این نکات می پردازیم.

 

• از خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید است استفاده کنید و در روز حداقل دو بار مسواک بزنید. همچنین افرادی که مستعد تجمع پلاک هستند بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنند.

 

• حداقل یک بار در روز از نخ دندان یا برس بین دندان استفاده کنید.

 

• حداقل هر شش ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کنید. همچنین افرادی که پوسیدگی شدید دارند بهتر است که در سال 3 بار به دندان پزشک مراجعه کنند.

 

• از یک ژریم غذایی سالم پیروی کنید و از خوردن و آشامیدن غذا ها و نوشیدنی هایی که باعث پوسیدگی و آسیب به دندان ها می شوند خودداری کنید.

 

• از استعمال دخانیات خودداری کنید.

 

• از خشک شدن دهان جلوگیری کنید.

 

روش هایی برای رفع سیاهی دندان

قبل از این که به سراغ روش هایی برای رفع سیاهی دندان ها بروید باید بدانید که سیاهی دندان شما وابسته به کدام یک از عوامل است و بعد به سراغ رفع آن بروید.

 

سیاهی دندان ها

 

تار تار، علت سیاه شدن دندان

اگر ایجاد تار تار باعث سیاه شدن دندان های شما شده باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا تار تار ها را بتراشد و از بین ببرد.

 

مصرف دخانیات، علت سیاه شدن دندان

اگر شما یکی از مصرف کنندگان دخانیات هستید باید هر چه سریع تر این مواد را کنار بگذارید و عادت غذایی جدیدی را برای خود در نظر بگیرید. همچنین باید از نوشیدن چای سیاه ، قهوه ، نوشابه و مصرف دخانیات خودداری کنید.

 

اگر تغییر رنگ دندان های شما شدید نشده باشد می توانید با استفاده از کیت های سفید کننده دندان را در خانه استفاده کنید.

 

پوسیدگی و علت سیاه شدن دندان

اگر دندان های شما به علت پوسیدگی سیاه شده باشد، سه درجه پوسیدگی وجود دارد که برای رفع هر یک از آنها راه حل های متفاوت و جداگانه ای وجود دارد، در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

 

• اگر پوسیدگی دندان شما سطحی باشد و تنها نقطه ای از روکش دندان درگیر شده باشد، داندان پزشک آن ناحیه را می تراشد و جای آن را با مواد مخصوص پر می کند.

 

• اگر پوسیدگی در دندان شما حفره ایجاد کرده باشد و این حفره عمیق باشد و به لایه دوم دندان رسیده باشد، دندان پزشک طبق روش پر کردن دندان بخش پوسیده دندان را برداشته و تاج جدیدی را برای آن می گذارد.

 

• اما گاهی اوقات پوسیدگی دندان به قدری شدید است که دندان پزشک مجبور به کشیدن دندان شما می شود و شما باید از بین راه های جایگزین برای دندان یک راه را انتخاب کنید.

 

رفع سیاهی دندان با روش های نوین دندانپزشکی

با پیشرفت علم دندان پزشکی، روش های بسیار موثری برای از بین برد سیاهی دندان کشف شده است که مورد پسند اغلب افراد است.

 

سه مورد از محبوب ترین وش های نوین برای رفع سیاهی و عیوب دندان عبارتند از لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و بیلچینگ دندان. در ادامه هر یک از این موارد را به صورت مختصر شرح می دهیم.

 

این روش ها بیشترین کاربرد را برای رفع این مشکل دارد و برای رفع عیوب و سیاهی داندان های جلو استفاده می شوند.

 

لمینت دندان

یکی از محبوب ترین روش های برای رفع سیاهی دندان و اصلاح خط لبخند لمینت دندان است. لمینت های دندان روکش های نازکی هستند که توسط دندان پزشک ها روی سطح بیرونی دندان ها نصب می شود و ظاهری زیبا به دندان می بخشد.

 

کامپوزیت دندان

یکی دیگر از روش های محبوب برای رفع سیاهی و عیوب دندان، روکش های کامپوزیتی است. کامپوزیت نیز مانند لمینت در پوشاندن عیوب ، خط لبخند زیبا و از بین برد سیاهی دندان ها بسیار موثر است.

در روش کامپوزیت بعد از انتخاب رنگ و ضخامت ونیر کامپوزیتی، روکش ها توسط پزشک نصب می شوند و دندان ها از هر گونه سیاهی و لکه پاک می شوند.

 

بیلچینگ دندان

بیلچینگ نیز یکی از روش های کاربردی و کم هزینه برای سفید کردن، رفع سیاهی اطراف و پشت دندان می باشد. البته اگر آسیب شدید باشد و علل آن نیز پوسیدگی با آسیب پالپ باشد کارایی بیلچینگ دندان برای رفع این مشکل مانند لمینت و کامپوزیت کاربردی نیست.

چرا که در این روش پوششی روی دندان قرار نمی گیرد و تنها با تمیز کردن و ابزاری خاص دندان به رنگ طبیعی خود بر می گردد. بنابراین برای درمان لکه هایی با شدت سیاهی زیاد از روش های کامپوزیت و لمینت استفاده کنید.

 

رفع سیاهی دندان ها با روش های خانگی

مراقبت از دندان ها باعث می شود همیشه دندان هایی سالم داشته باشیم. همانطور که در مطالب بالا خواندید اگر این مشکل شدید باشند فقط با مراجعه به پزشک و با استفاده از روش های نوینی که در بالا ذکر کردیم می توانیم این مشکل را حل کنیم.

 

اما برای این که از این مشکل پیشگیری کنیم و سیاهی دندان جزئی را برطرف کنیم روش های خانگی وجود دارد که با انجام آنها می توانیم تا حدودی از این معضل را رفع کنید.

 

مسواک زدن با جوش شیرین

طبق یک سری از تحقیقاتی که توسط محققین انجام شده است افرادی که دندان های خود را با جوش شیرین مسواک می زنند دندان هایشان مدت بیشتری را تمیز باقی می ماند. جوش شیرین یک تمیز کننده و لایه بردار طبیعی در این زمینه است.

 

Tooth blackness

 

استفاده از دهان شویه

استفاده از دهان شویه در طول روز باعث از بین روفتن باکتری ها می شود و جرم های دندان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

استفاده از سرکه سفید

یکی دیگر از راه هایی که می تواند باعث از بین رفتن جرم دندان شود استفاده سرکه سفید است. سرکه سفید را با آب ولرم و نمک مخلوط کنید و به صورت روزانه استفاده کنید. این مخلوط به از بین بردن جرم دندان در بین دندان و لثه ها کمک می کند. اسید طبیعی که در سرکه وجود دارد باعث از بین رفتن باکتری ها می شود از عفونت لثه ها و دندان جلوگیری می کند.

 

پوست موز

استفاده از پوست موز هم یکی دیگر از راه ها برای سفید کردن دندان و از بین بردن جرم هایی است که روی سطح دندان ها وجود دارد. پوست موز حاوی مواد معدنی مانند منگنز و پتاسیم است که به سفید کردن دندان ها کمک می کند.

 

برای این کار قسمت داخلی پوست موز را روی دندان های خود بمالید و بعد از آن دهان و دندان خود را با آب شست و شو دهید.

 

این کار را می توانید در روز یکبار انجام دهید تا دندان های سفیدی داشته باشید.

 

کاهش آسیب دیدگی و تغییر رنگ دندان با چکاپ مداوم

به طور کلی چکاپ مداوم توسط دندان پزشک شما را از خطراتی مانند پوسیدگی دندان ، عفونت دهان و دندان ، برخی از بیماری ها و سرطان های دهانی و گسترش بوی بد دهان دور می کند.

 

یکی از فاکتور های زیبایی داشتن دندان های سالم و زیبا است. بنابراین لازم است که مراقبت های لازم انجام شود تا دندان ها در معرض آسیب قرار نگیرند. یکی از اقداماتی که برای این منظور باید انجام شود چکاپ های دوره ای و مداوم است.

 

یک تصور غلط که در بین مردم رایج بوده این است که دندان ها تا زمانی که ظاهر سالمی داشته باشند و فرد احساس درد نکند نیاز به درمان و رسیدگی ندارد، در حالی که اگر چکاپ ها به صورت دوره ای انجام شود می توان از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد. و به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است.

 

 

منبع: بخش سلامت بیتوته

به اشتراک بگذارید:

author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.