اطلاعات تماس

بیماری پروانه ای چیست؟ پیشگیری از آن

بیماری پروانه ای چیست؟ (اپیدرمولیز بولوزا) یک بیماری ژنتیکی نادر است که پوست را چنان حساس می‌کند که با کوچک‌ترین تماس ممکن است آسیب ببیند یا تاول بزند. در این مطلب عهد ایران، درباره اینکه بیماری پروانه ای چیست و چه علائمی دارد؛ و همچنین علت، انواع و روش های تشخیص و درمان و پیشگیری از بیماری پروانه ای صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

 

بیماری پروانه ای

بیماری پروانه ای (اپیدرمولیز بولوزا) یک بیماری ژنتیکی نادر است که پوست را چنان حساس می‌کند که با کوچک‌ترین تماس ممکن است آسیب ببیند یا تاول بزند. کودکانی که با آن متولد می‌شوند اغلب کودکان پروانه نامیده می‌شوند زیرا پوست آن‌ها مانند بال پروانه شکننده و حساس به نظر می‌رسد.

 

موردهایی با بیماری خفیف ممکن است با گذشت زمان بهتر شوند؛ اما موارد شدید می‌تواند دردناک باشد، باعث سایر مشکلات جدی سلامتی شود و می‌تواند باعث مرگ باشد. اگر به این عارضه مبتلا هستید، برای حفظ سلامت پوست لطیف خود تا حد امکان به درمان خاصی نیاز دارید.

 

انواع بیماری پروانه ای

پنج نوع اصلی بیماری پروانه ای وجود دارد. نوع شما بستگی به محل تشکیل تاول های شما دارد.

 

 • بیماری پروانه ای سیمپلکس: شایع ترین نوع آن، ابتدا در نوزادان ظاهر می‌شود. این بیماری عمدتاً کف دست ها و کف پا را درگیر می‌کند.

 

 • بیماری پروانه ای جانکشنال: درحالی‌که برای اولین بار در نوزادان ظاهر می‌شود، این شکل شدیدتر است که باعث ایجاد تاول در لایه های عمیق پوست می‌شود.

 

 • بیماری پروانه ای دیستروفیک: اگر به این نوع مبتلا هستید، پوست شما کلاژنی برای نگه داشتن آن ندارد یا کلاژنی که دارید به خوبی کار نمی‌کند. این بدان معناست که لایه‌های پوست شما آن‌طور که باید به هم نمی‌چسبند. گاهی اوقات این نوع تا اوایل کودکی خود را نشان نمی‌دهد.

 

 • سندرم کیندلر: این یک وضعیت مختلط است، زیرا تاول ها در لایه های مختلف پوست ظاهر می‌شوند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد تغییرات تکه ای در رنگ پوست شما در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب شود.

 

 • بیماری پروانه ای اکتسابی: این شکل باعث ایجاد تاول در دست ها و پاهای شما و همچنین در غشاهای مخاطی مانند دهان می‌شود.

 

علت بیماری پروانه ای چیست؟

تقریباً همه انواع بیماری پروانه ای در خانواده ها دیده می‌شود. اگر نقص‌های ژنی خاصی را از والدین خود به ارث برده اید، دچار آن خواهید شد. یک استثنا وجود دارد بیماری پروانه ای اکتسابی است، تنها نوعی است که ارثی نیست. این به دلیل مشکل در سیستم ایمنی شما اتفاق می‌افتد.

 

بیماری پروانه ای چیست؟

 

بیماری پروانه ای چیست: علائم بیماری پروانه ای در نوزادان

معمولاً علائم بیماری پروانه ای ابتدا در نوزادان یا کودکان نوپا ظاهر می‌شود. تاول های پوستی دردناک علامت اصلی هستند. آن‌ها می‌توانند در هر نقطه از پوست تشکیل شوند. گاهی اوقات روی چشم‌ها یا در قسمت هایی از گلو، معده یا مثانه نیز ایجاد می‌شوند. اگر این تاول ها عفونی شوند پوست را زخمی می‌کنند و مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند.

 

تشخیص بیماری پروانه ای

برای تایید این بیماری، پزشک شما ممکن است نمونه کوچکی از پوست بگیرد و آن را به آزمایشگاه بفرستد تا متخصصان از میکروسکوپ برای بررسی آن استفاده کنند.

 

درمان و پیشگیری از بیماری پروانه ای

هیچ درمانی قطعی برای بیماری پروانه ای وجود ندارد؛ اما پیشگیری‌هایی برای آن وجود دارد.

 

 • اگر یک مورد شدید داشته باشید، مانند کسی که سوخته است از پوست خود مراقبت کنید. شما باید نحوه درمان روزانه زخم و نحوه بانداژ و محافظت از نواحی آسیب دیده را بیاموزید.

 

 • پزشک شما همچنین می‌تواند دارویی برای کمک به تسکین درد تجویز کند.

 

 • در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. اگر تاول هایی دارید که انگشتان دست و پا را به هم چسبانده است، پزشک می‌تواند آن‌ها را جدا کند. یا اگر مری شما، لوله‌ای که دهان شما را به معده شما متصل می‌کند، بیش‌ازحد زخمی شده است، می‌توانید برای کمک به غذا خوردن، برای گشاد شدن آن جراحی انجام دهید.

 

 • برخی افراد مبتلا به بیماری پروانه ای هنوز غذا خوردن را خیلی دردناک می‌دانند. در این صورت، پزشک ممکن است یک لوله تغذیه را پیشنهاد کند تا غذا مستقیماً وارد معده شما شود.

 

نکاتی برای مراقبت از بیماری پروانه ای در منزل

برای کمک به جلوگیری از تاول، باید مراقب پوست خود باشید.

 

 • اصطکاک را کاهش دهید: برای مرطوب نگه داشتن پوست و کاهش اصطکاک از لوسیون استفاده کنید. اگر زخم‌ها را می‌پوشانید، فقط از پانسمان‌هایی استفاده کنید که چسبنده نیستند، سپس مجدداً با گاز رول شده بپیچید. لباس های گشاد و بدون برچسب، آستین های تنگ و درز بپوشید.

 

 • تاول ها را تخلیه کنید: اگر درمان نشود، ممکن است با مایع پر شود و عفونی شود. پزشک شما می‌تواند بهترین راه برای تخلیه آن‌ها را به شما نشان دهد.

 

 • آرام باشید: آب حمام خود را گرم‌تر از دمای اتاق نکنید. تا جایی که می‌توانید در تهویه مطبوع بمانید و از گرما و رطوبت اجتناب کنید.

 

 • علائم عفونت را بشناسید: اگر پوست شما در حال عفونت باشد ممکن است قرمز شود یا در لمس احساس گرما کنید. همچنین می‌توانید متوجه چرک یا ترشحات زرد رنگ در محل، رگه های قرمز رنگ زیر پوست یا تب یا لرز شوید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

 

 • رژیم غذایی خود را بررسی کنید: بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پروانه ای سطوح پایینی از آهن، سلنیوم یا ویتامین D دارند. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که در مورد مصرف بیشتر غذاهای غنی از این ویتامین ها و مواد معدنی به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

بیماری_ پروانه_ ای

 

 • دریافت پشتیبانی: با پزشک یا فردی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. همچنین ممکن است برای شما مفید باشد که در مورد احساسات خود با یک درمانگر یا یک گروه پشتیبانی در منطقه خود صحبت کنید.

 

سخن آخر

بیماری پروانه ای (اپیدرمولیز بولوزا) یک بیماری ژنتیکی نادر است که پوست را چنان حساس می‌کند که با کوچک‌ترین تماس ممکن است آسیب ببیند یا تاول بزند. کودکانی که با آن متولد می‌شوند اغلب کودکان پروانه نامیده می‌شوند. متاسفانه بیماری پروانه درمانی ندارد ولی راه هایی برای کنترل و پیشگیری از آن وجود دارد که در این مطلب به شما بیان کردیم. 

 

منبع salamdonya

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.