معرفی انواع ژیلت اصلاح

استفاده از انواع ژیلت سریع‌ترین و ساده ترین روش برای از بین بردن موقت موهای زائد است. شما در عرض چند دقیقه می‌توانید با استفاده از ژیلت پوست صاف و بدون مو داشته باشید. 

 

با این که استفاده از ژیلت کار بسیار ساده ای است ولی برخی از افراد هنگام استفاده از ژیلت دچار مشکل می‌شوند. در ادامه مقاله شما را با انواع ژیلت و مشکلات احتمالی که ممکن است هنگام استفاده از ژیلت با آن روبرو شوید، آشنا می‌کنیم تا بتوانید به پاسخ تمام سوالات خود در این زمینه برسید.

 

ژیلت

 

ژیلت ها معمولا در دو نوع سری ثابت و قابل تعویض تولید می‌شوند اگر نمی‌خواهید پلاستیک زیادی دور بیندازید بهتر است از انواع ژیلت با سری قابل تعویض استفاده کنید.

 

تاریخچه تراشیدن موهای زائد

تیغ های فلزی برای تراشیدن موهای زائد که در کاوش های باستان شناسی بدست آمده اند مربوط به 3000 سال پیش از میلاد مسیح هستند.

 

در آن زمان از تیغ های مسی برای تراشیدن موها استفاده می‌شده است و گفته می‌شود از آنجا که اسکندر مقدونی برای  آراستگی خودش ارزش زیادی قائل بوده استفاده از تیغ را در قلمروی خود رواج داده است. 

 

تا اوایل سال 18 برای اصلاح از تیغ های لبه ای استفاده می‌شد که کار کردن با آن‌ها نیاز به مهارت ویژه ای داشته و اغلب مردان برای تراشیدن ریش هایشان به آرایشگاه می‌رفتند تا این که بالاخره در سال 1895 یک کارگر 40 ساله بوستونی ساکن آمریکا ایده خودتراش ایمن به ذهنش رشید و تیغ اصلاح کند شده کینگ کمپ ژیلت او را به فکر تولید محصولی ساده انداخت که قابلیت تعویض تیغ داشته باشد.

 

در آن زمان برندی به نام استار محصولی مشابه تولید کرده بود ولی هنوز هم کار با خودتراش های استار راحت نبود و باید هر از گاهی تیغ هایش تیز می‌شد.

 

ولی ایده کینگ درباره تولید خود تراشی بود که دو تیغه موازی روی یک دسته نصب می‌شدند و قابلیت تعویض داشتند.

 

کینگ سال ها روی این ایده کار کرد تا در نهایت اولین خودتراش برند ژیلت در سال 1903 تولید شد و به سرعت در تمام کشورها گسترش پیدا کرده و محبوبیت زیادی به دست آورد و محبوبیت این برند در ایران به‌قدری زیاد شد که مردم ایران امروزی خودتراش ها را به نام ژیلت می‌شناسند. 

 

برند ژیلت با تولید انواع ژیلت متنوع روز به روز در حال تولید محصولات بهتر برای اصلاح است و در طی سال ها همیشه در تولید محصولات نوآورانه خودتراش از دیگران پیشی گرفته است.

 

البته برند ژیلت به جز خودتراش محصولات بهداشتی دیگر از جمله ژل اصلاح، افترشیو، مام، دئودورانت و نوشت افزار تولید می‌کند ولی اغلب ژیلت را به عنوان تولید کننده خودتراش می‌شناسند. 

 

انواع ژیلت 

به طور کلی به دلیل تفاوت پوست زنان و مردان، ژیلت در دو نوع زنانه و مردانه تولید می‌شود.

 

انواع ژیلت

 

پوست و موهای زائد مردان نسبت به زنان ضخیم تر است بنابراین برای اصلاح نیاز به تیغ های تیزتری دارند.

 

پوست خانم ها حساس تر است و هنگام استفاده از تیغ سریع‌تر قرمز و ملتهب می‌شود و در صورتی که از ژیلت های مردانه استفاده کنند احتمال ایجاد زخم یا خشکی پوست برایشان وجود دارد.

 

 

تفاوت ژیلت زنانه و ژیلت مردانه

به طور کلی ژیلت زنانه نسبت به ژیلت مردانه گران تر است.

 

ژیلت های زنانه معمولا با رنگ های ملایم مثل صورتی و بنفش تولید می‌شوند درحالی‌که ژیلت های مردانه به رنگ های آبی، مشکی یا نقره ای هستند. 

 

مردان از ژیلت بیشتر برای تراشیدن موی صورت و زنان برای تراشیدن موی پا استفاده می‌کنند و از آنجا که نحوه اصلاح صورت مردان با پای زنان متفاوت است به همین دلیل طراحی ژیلت هم متفاوت است.

 

ژیلت های زنانه سر گردتری دارند که آن ها را برای اصلاح موهای زائد زیر بغل یا پشت زانو مناسب می‌کند و ژیلت های مردانه سر مربعی دارند که در اصلاح موهای زائد صورت کارکرد بهتری دارند. 

 

تعداد تیغ در ژیلت های زنانه و مردانه تفاوتی ندارد با این حال تیزی تیغ ژیلت های مردانه بیشتر است که آن ها را مناسب تراشیدن موهای متراکم ریش می‌کند.  ولی موهای بدن خانم نازک تر است و تراکم بسیار کمتری دارد بنابراین نیازی نیست که تیزی تیغه ژیلت زنانه به اندازه ژیلت مردانه باشد. 

 

سریع‌تر کند شدن ژیلت زنانه هیچ ربطی به تیزی اولیه تیغه ندارد بلکه به این دلیل است که زنان از ژیلت برای تراشیدن موهای نواحی وسیعی از بدن استفاده می‌کنند ولی مردان صرفا برای تراشیدن بخشی کوچک مثل ریش از ژیلت استفاده می‌نمایند؛ بنابراین ژیلت های زنانه زودتر کند شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. 

 

زنان معمولا برای اصلاح موهای زائد تمام بدن از ژیلت استفاده می‌کند به همین دلیل دستگیره ژیلت های زنان شکل گردتری دارند تا هنگامی که در دست گرفته می‌شوند راحت تر در تمام زوایا بچرخند ولی ژیلت مردانه فقط برای صورت استفاده می‌شود و نیازی نیست که دسته ژیلت در دست بچرخد. 

 

در سر ژیلت های زنانه و بالای تیغه ها یک نوار نرم کننده قرار گرفته است که در اغلب ژیلت های مردانه دیده نمی‌شود. این نوار به شکل های مختلف ژلی یا لوسیونی روی سر ژیلت قرار دارد که مانع از بریده شدن پوست نازک خانم‌ها در زمان اصلاح می‌شود.

 

راهنمای انتخاب انواع ژیلت مردانه

خود تراش دو تیغه 

اولین خود تراش های مردانه که وارد بازار شدند خودتراش دو تیغه امن بودند که محبوبیت بسیار زیادی پیدا کردند و همچنان طرفداران خاص خودشان را دارند. 

 

استفاده از خودتراش های دو تیغه و تعویض تیغ های آن ها نسبت به نمونه های قبلی کار راحت تری است. توصیه می‌شود برای استفاده از این نوع خودتراش ها حتما از خمیر ریش استفاده کنید. تیغ های یدک این خودتراش ها ارزان و در دسترس هستند ولی هنگام خرید سعی کنید از برندها معبر باشند که تیزی کافی داشته باشند و به سرعت کند نشوند. 

 

ژیلت MACH3 

این ژیلت یکی از جدیدترین فناوری های خودتراش از برند ژیلت و سه تیغه است که باعث می‌شود  بتوانید مو را از ریشه اصلاح کنید. یک نوار ژلی مرطوب کننده روی سری این ژیلت نصب شده است که از ایجاد اصطکاک هنگام تراشیدن مو، قرمز شدن و تحریک پوستی جلوگیری می‌کند.

 

دسته این ژیلت طراحی متوازنی دارد که می‌تواند تجربه اصلاح بهتری برای شما فراهم کند. این ژیلت در انواع Mach3 Signature Edition، Mach3 Disposable، Mach3 Disposable Sensitive، ۳ Mach و Mach3 Turbo تولید شده است.

 

ژیلت MACH3

 

که نوع ۳ Mach به نسبت تیغه های باکیفیت تری دارد و نوع Mach3 Turbo دارای نوار مرطوب کننده ژلی است که این ژیلت را برای پوست های حساس مناسب تر کرده است. 

 

ژیلت FUSION5 

این ژیلت هم جزو جدیدترین محصولات این شرکت است و بالاترین کیفیت را در بین سایر خودتراش های شرکت داراست. این ژیلت 5 تیغه است که 4 تیغه اول آن تیزترین تیغه های برند ژیلت هستند.

 

تیغه های این خودتراش نسبت به مچ 3 به هم نزدیک تر هستد تا فشار روی هر تیغه ژیلت کم تر شود. برای ساخت این ژیلت از فناوری توپ انعطاف پذیر استفاده شده که باعث می‌شود دسترس کامل به تمام خطوط صورت را فراهم کند و مانند مچ دسته ای بسیار متوازن دارد. 

 

انواع ژیلت فیوژن عبارت‌اند از:

– Fusion5 Proglide  دارای نوار مرطوب کننده ژلی برای پوست های حساس و دارای دکمه پاور یا بدون دکمه پاور 

 

– Fusion5 Proshield  دارای 2 نوار مرطوب کننده ژلی قبل و بعد از تیغه ها برای پوست های حساس تر، دارای دکمه پاور یا بدون دکمه پاور

 

– Fusion5 Proshield Chill  دارای همه مشخصات ژیلت پروشیلد به همراه فناوری خنک کننده هنگام اصلاح 

 

5 تیغه بودن ژیلت های فیوژن باعث شده قیمت بیشتری داشته باشند با این وجود فاصله کم بین تیغه ها باعث مسدود شدن این فواصل با موها می‌شود به همین دلیل برخی مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از ژیلت مچ استفاده کنند.

 

راهنمای انتخاب انواع ژیلت زنانه

ژیلت برای پوست حساس 

اگر هنگام استفاده از ژیلت پوستتان دچار بریدگی، سوزش یا واکنش های آلرژیک می‌شود باید از ژیلت هایی استفاده کنید که برای پوست های حساس طراحی شده اند.

 

وجود 5 تیغه نزدیک به هم در این ژیلت ها و فاصله کم بین آن ها مانع از خراشیده شدن و قرمزی پوست هنگام اصلاح می‌شود و به دلیل وجود تیغه های زیاد تمام موهای زائد با یک بار کشیدن ژیلت از سطح پوست جدا شده و نیاز به کشیدن چندباره ژیلت ندارید. 

 

ژیلت دارای نوار مرطوب کننده زنانه

 

ژیلت با دسته انعطاف پذیر

اگر می‌خواهید از خودتراش برای زدودن موهای زائد قسمت‌های مختلف بدن به‌خصوص زیر بغل استفاده کنید بهتر است از ژیلت هایی استفاده کنید که سری متحرک و طراحی ارگونومیک دارند و به راحتی زاویه خود را با توجه به قسمت‌های مختلف بدن تغییر می‌دهند. 

 

ژیلت دارای نوار مرطوب کننده

اگر از ژل اصلاح استفاده نمی‌کنید، پوستتان حساس است یا زمان کافی برای آماده سازی پوست ندارید از ژیلت هایی استفاده کنید که نوار مرطوب کننده دارند.

 

این نوار ژلی هنگام استفاده از خودتراش باعث می‌شوند که خودتراش راحت تر روی پوست کشیده شده و اصطکاکی هنگام حرکت ایجاد نشود و از ایجاد قرمزی و جوش بعد از اصلاح جلوگیری می‌کند.

 

منبع  بخش آرایش و زیبایی بیتوته

به اشتراک بگذارید:

author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.